Kam jsme zatím došli

Jak jsme Vás již dříve informovali, na naší škole od ledna 2007 probíhá projekt "Cesta Gabry a Málinky ke klíčovým kompetencím" v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů. Tento projekt je spolufinancován ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu. Rádi bychom Vás informovali o dosavadním průběhu projektu.

Jedním z hlavních přínosů celého projektu je vybavení naší školy výpočetní a prezentační technikou, takže dataprojektor a notebook není k dispozici pouze v učebně zeměpisu, ale nově i v učebně přírodopisu, výtvarné výchovy a fyziky. K výuce učiva o Evropě nám poslouží nově zakoupené nástěnné mapy a pracovní sešity pro žáky. Rovněž jsme rozšířili počet výukových programů pro předměty fyzika, angličtina a přírodopis. Naši učitelé tvoří v rámci projektu vlastní výukové materiály, mezi nejnovější patří tyto:

• Skotsko (Z, D)
  • Turecko (Z, D, Př)
  • Zemědělství ČR (Z)
  • Energie (F, Z, Ekologický seminář)
  • Průmysl ČR (Z)
  • Elektromagnetické záření (F)
  • Polovodiče (F)
  • Hydrosféra (Z, Ekologický seminář)

Tyto materiály pomáhají žákům svou názorností pochopit probírané učivo. Kolektiv učitelů také pracuje na tvorbě metodických příruček k využití ICT v jednotlivých předmětech. Tyto příručky umožňují rychlou  orientaci v již velmi rozsáhlé databázi výukových programů. Zatím máme hotovou příručku Využití výukových programů v českém jazyku. Realizovali jsem též školní výukové projekty, které si kladou za cíl rozvíjet u žáků klíčové kompetence uvedené v RVP ZV:

• Polonéza (příprava školního plesu a žáků na polonézu)
  • Floorball (sportovní zápolení)
  • František Kupka - člověk a země (realizace výstavy)
  • Pohádkoví kamarádi (dramatická výchova v praxi)
  • Cestujeme po světě - státy jižní, jihovýchodní a východní Asie (poznávání uvedených oblastí)
  • Složky životního prostředí (tvorba materiálů ke Dni Země, prezentace o složkách ŽP)
  • Příběh průmyslové revoluce (prezentace a film o rozvoji průmyslu a životě dělníků v 19.století)

Rádi bychom Vám také představili projekty a materiály, na kterých pracujeme v současné době:

• Zeměpisná olympiáda (Z)
  • Pythágoriáda (M)
  • Matematický klokan (M)
  • Kraje ČR (Z)
  • Dům mých snů (M, Inf)

Stále vytváříme nové výukové materiály a metodické příručky ICT - Využití výukových programů ve fyzice, zeměpisu a dějepisu. Projekt EU  na naší škole umožnil řadu zajímavých aktivit, díky kterým je výuka pro naše žáky záživnější.

Autor: RNDr. Michaela Kostková