Současnost školy

Po dlouhých jednáních byla 6.1.1970 konečně zahájena stavba nové školní budovy. Dne 26.8.1973 byl škole předán nový areál, který se skládá ze tří pavilónů, školní zahrady a školních hřišť. Součástí školy je také školní družina, zajišťující smysluplné využití volného času dětem I. stupně, a školní jídelna, v níž se stravují děti i pracovníci školy. K 1.9.1973 měla ZDŠ ve Štítné 14 tříd s 384 žáky. Kromě dětí ze Štítné do ní od čtvrtého postupného ročníku dojížděli i žáci z Jestřabí a od pátého ročníku z Popova. Protože v dalších letech došlo ke zrušení malotřídních škol v Jestřabí, Popově a Kochavci, dojíždějí v současné době do štítenské školy děti ze všech tří obcí. Vedle kmenových tříd byly ve škole postupně vybudovány mnohé odborné pracovny: zeměpisu, fyziky a chemie, přírodopisu, literární výchovy, výtvarné výchovy, hudební výchovy a výpočetní techniky. Ve školních budovách jsou také dvě tělocvičny, cvičná kuchyňka a pracovna pro výuku šití, kovodílna, dřevodílna a školní knihovna.

V areálu školy se nachází rozsáhlý školní pozemek se skleníkem a učebnou pěstitelských prací. Stavebními úpravami v 80. letech vznikl v přízemí pavilónu

D nový prostor, který byl nejprve využíván jako hudebna, úpravami v minulých třech letech a za přispění sponzorů zde byl vytvořen školní sálek, který je využíván pro hudební a divadelní produkce žáků a pro žáky. V rozlehlé hale před školní jídelnou jsme svépomocí vybudovali výstavní galerii pro výtvarná díla amatérských i profesionálních výtvarníků ze Štítné a blízkého okolí, v minulém roce přibyl na školním hřišti dětský koutek s houpačkami, prolézačkami atd., který vybudovali naši provozní a pedagogičtí pracovníci.
V několika posledních letech došlo ve škole k dalším větším stavebním úpravám. Jedná se hlavně o stavbu nových sedlových střech postupně na všech pavilonech i spojovacím krčku, stavba přístřešku před hlavním vchodem, regulace ústředního topení, vybudování nové plynové kotelny a sociálního zařízení, výměnu osvětlení ve všech učebnách i odborných pracovnách školy a úprava rozsáhlé počítačové učebny s připojením k Internetu, která je denně využívána žáky i učiteli při výuce i přípravě na ni.
Postupně se ve škole mění i počet dětí a tříd a musíme říci, že z tohoto jevu nemáme na rozdíl od zlepšování a zdokonalování výbavy školy žádnou radost. Je to zřejmě problém celé naší země. Například ve školním roce 1975/76 se v naší škole učilo 451 žáků v 18 třídách. Pro srovnání - ve školním roce 2002/03 měla škola jen 293 žáky v 15 třídách a počet dětí ve škole rok od roku klesá. Čeká Štítnou a podobné krásné vesnice v České republice vylidnění?